Co mám dělat, když nemáme režim?

Častá otázka na IG v Q&A je právě: "Kdy mám zavést režim?". A já vás naprosto chápu. My ženy jsme přirozeně nastavené na to, že je nám v určitém režimu dobře, i když samozřejmě ne všem. Ale všechny jsme cyklické a od toho se odvíjí spoustu dalších věcí.

Každý vám říká, ať tomu miminku zavedete režim hned, že to potřeba, protože jinak vám pak bude skákat v deset večer po hlavě. Jenže ono to není všechno tak jednoduché a je na čase, nastavit si očekávání reálně.

Máte doma novorozence. A může se stát, že vám novorozenec prospí většinu dne. Ale také se může stát, že vám novorozenec bude spát po 15 minutách u kojení a nic víc. Už tady vidíte, že hledat nějaký jednotný režim může být naprosto nereálné.

Takový kojenec projde obrovským a rychlým vývojem. Neustále se učí něco nového, je ovlivňován prostředím a potřebuje spoustu podpory. V tomto kolotoči se také točí spánek. Jednou je to tak a za dva týdny je to zase úplně jinak. V tom nastavovat režim bude asi trochu "na hlavu".

U batolat je super, že už si s věkem a také přechodem na dva nebo jeden denní spánek, ten režim nastaví přirozeně. Většinou. Ale někdy taky ne, a tam jim chceme pomoct přirozenými nástroji, které našemu cirkadiánnímu rytmu dají jasné signály, co a jak.

A pak tady také máme temperament a spánkovou potřebu. Je vaše dítě noční sova nebo ranní ptáče? Vidíte? Není to jednoznačné a jeden režim nebude fungovat na všechny děti v určitém věku!

Ale, co když mám toho kojence a chtěla bych aspoň na těch pár týdnů být v obraze?

Znám to, mě se to vždycky vyplatilo. Věděla jsem, co čekat a jak s tím pak pracovat, když třeba dítě najednou bojuje s uspáváním. V takovém případě je nejlepší zmapovat vaší aktuální situaci. Můžete si zapisovat do poznámek v mobilu, na papír nebo do spánkového logu (TADY KE STAŽENÍ), jak spánek vašeho dítěte vypadá. Doporučuji zapisovat alespoň týden a pak vyhodnotit: jak dlouhá jsou bdělá okna, jak dlouho dítě usínalo, jak dlouho dítě spalo, kolikrát, kdy byla večerka a budíček. Na základě takových informací pak můžete zjistit, jestli je každý váš den naprosto jiný a nešlo by s tím třeba něco málo udělat, nebo jestli jsou vaše dny hodně podobné a vy si z toho můžete odnést, co potřebujete.

Co je důležité!

Striktní režim není cesta. Mnohem důležitější je flexibilní rutina. Znát své dítě, vědět, co od něj mohu očekávat a jak s tím potom pracovat.

Pokud si nevíte rady, můžete si poslechnout i nový podcast a také se přihlásit do kurzu WellBabing 1.0, díky kterému vás už nic nepřekvapí!

kontakt

Anna Ružičková

IČ: 10668365
DIČ: CZ9359083195
t: +420 607 098 566
e: [email protected]
přihlášení k newsletteru
Chcete být stále v obraze a mít nejnovější rady a užitečná doporučení stále po ruce? Odebírejte můj newsletter
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení 

Potřebujete poradit nebo se na cokoliv zeptat? Napište mi, jsem tu pro vás.
Copyright © 2022 SPÁNEK MIMINEK Anna Růžičková | design by Greatex
usercartcrossmenuchevron-down